W dniach 25 – 26 sierpnia 2016r. w siedzibie „Kolorowej Szkoły” Niepublicznej Szkoły Podstawowej i Niepublicznego Gimnazjum w Ostrołęce przy ulicy Poznańskiej 34/36 odbyło się szkolenie pt.: "Uczeń ze spektrum autyzmu i niepełnosprawnością sprzężoną – wykorzystanie najbardziej efektywnych technik i metod pracy".

W szkoleniu wzięli udział nauczyciele, terapeuci, rodzice i osoby pracujące z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi z niepełnosprawnością u których występują nieakceptowalne społecznie zachowania.

Warsztaty przeprowadziły specjalistki z wieloletnim doświadczeniem w pracy nad trudnymi zachowaniami u osobami ze spektrum autyzmu.

Pani Beata Blok - superwizor Specjalnego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Gdańsku. Pracuje w tej placówce od początku jej istnienia. Odbyła profesjonalny staż w Princeton Child Development Institute w USA z zakresu terapii behawioralnej osób z autyzmem. Bierze udział w szkoleniach, konferencjach naukowych i sympozjach dotyczących pracy z osobami z zaburzeniami rozwoju. Prowadzi szkolenia oraz wykłady dotyczące terapii behawioralnej osób z całościowymi zaburzeniami rozwoju. Konsultuje programy osób z autyzmem we współpracy z wieloma placówkami w Polsce. Od 2007 roku prowadzi diagnozy i konsultacje programów dla osób z autyzmem. Posiada certyfikat superwizora behawioralnego. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Autystycznym w Gdańsku, Stowarzyszeniem Pomocy Osobom z Autyzmem w Toruniu oraz Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Autystycznym i Poszkodowanym w Wypadkach w Grudziądzu.

Pani Zofia Brzeska - certyfikowanym superwizorem behawioralnym Specjalnego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Gdańsku, w którym pracuje od początku jego istnienia. Podczas swojej wieloletniej pracy zawodowej z osobami z autyzmem w różnym wieku oraz z różnym poziomem funkcjonowania pogłębiała wiedzę na temat terapii osób z autyzmem. Uczestniczyła w wielu wykładach, warsztatach poświęconych skutecznym metodom terapii osób z autyzmem. Odbyła profesjonalny staż w norweskich placówkach, w których prowadzona jest terapia behawioralna. Od wielu lat dzieli się wiedzą prowadząc między innymi trzystopniowe szkolenia z zakresu terapii behawioralnej osób z całościowymi zaburzeniami rozwoju. Prowadzi konsultacje osób z autyzmem na terenie całego kraju. Od 2007 prowadzi diagnozy dla osób za spektrum autyzmu. Współpracuje ze Stowarzyszeniem pomocy Osobom Autystycznym w Gdańsku, Stowarzyszeniem Pomocy Osobom z Autyzmem w Toruniu, Fundacją "Uśmiech Dziecka" w Wejherowie oraz Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Autystycznym i Poszkodowanym w Wypadkach w Grudziądzu.

Uczestnicy szkolenia nabyli wiedzę z zakresu:

• charakterystyka dzieci ze spektrum autyzmu z głównym uwzględnieniem umiejętności społecznych, komunikacyjnych oraz problemów w zachowaniu;

• etiologia zaburzeń pod kątem braku prawidłowo rozwiniętej zdolności do mentalizowania. Prezentacja materiału filmowego pokazującego różnice w umiejętnościach społecznych dzieci w normie rozwojowej i z autyzmem;

• terapia behawioralna - uczenie na drodze warunkowania sprawczego; podstawowe zasady, w tym znaczenie budowania systemów motywacyjnych;

• metody zmiany i redukowania zachowań trudnych z uwzględnieniem strategii postępowania z pierwszego i drugiego poziomu restrykcyjności;

• uczenie zachowań społecznych i komunikacyjnych;

• wybrane metody pracy: plany aktywności, skrypty i ich wycofywanie, uczenie incydentalne, wideo modelowanie.

Szkolenie finansowane było ze środków Urzędu Miasta Ostrołęki w ramach konkursu ofert na działania na rzecz osób niepełnosprawnych i ze środków Stowarzyszenia "Dajmy razem szans”.