Program dla szkół
   

Kampania dla zdrowia #ŻyjDobrze

Marzec 2023

W bieżącym roku szkolnym uczniowie „Kolorowej Szkoły” Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Ostrołęce biorą udział w kampanii edukacyjnej #ŻyjDobrze.

Celem kampanii jest promowanie zdrowego stylu życia. Każdy z nas, w sytuacjach życia codziennego podejmuje decyzje wpływające na nasze zdrowie. Ważne jest, aby uświadamiać sobie, iż nasze codzienne zachowania takie jak wybór posiłku, podjęcie aktywności fizycznej czy też stosowanie się do zasad higieny wpływa na nasze szanse dalszego życia w dobrym zdrowiu.
Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 pokazała niewłaściwości w zakresie podstawowych zachowań prozdrowotnych, takich jak na przykład higiena rąk. Dlatego też w treściach programowych uwzględniona została fundamentalna wiedza w zakresie higieny, zdrowego żywienia, znaczenia aktywności fizycznej i profilaktyki oraz zdrowia psychicznego.

Co tydzień na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/wsse-warszawa, w zakładce Kampanii jest opublikowany artykuł popularnonaukowy dotyczący każdego obszaru tematycznego. Autorami są eksperci Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej
w Warszawie.

 

Projekt "Program dla szkół 2023"

 

"Program dla szkół", czyli owoce, warzywa, soki, mleko i przetwory mleczne dla naszych pociech.

„Kolorowa Szkoła” Podstawowa w Ostrołęce uczestniczy  w unijnym Programie dla szkół, który jest realizowany przy współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa. Jest to program edukacyjny, dzięki któremu, w atrakcyjny sposób, dzieci uczą się zasad zdrowego odżywiania, regularnie spożywając w szkole dostarczane im owoce i warzywa oraz mleko i produkty mleczne oraz realizując w ramach Programu działania edukacyjne.

W ramach programu uczniowie przygotowali pyszne kanapki z użyciem kolorowych warzyw.

Głównym celem programu jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych dzieci, poprzez zwiększenie spożycia owoców, warzyw oraz mleka i produktów mlecznych w codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania.

 
   

Placuszki owsiane z owocami

Uczniowie wzięli udział w projekcie „Program dla szkół”, którego celem jest kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych. Odbyły się warsztaty kulinarne, podczas których zrobili  zdrowe placuszki.

Wykonali własną mąkę z płatków owsianych, przygotowali składniki oraz owoce. Usmażone placki zostały chętnie zdegustowane, ponieważ uczniowie wiedzą, że należy jeść zdrowe posiłki.


 

Program dla szkół – ogródek szkolny

ROK SZKOLNY 2022/2023

 Uczniowie wzięli udział w akcji „Program dla szkół”, której celem jest budowanie świadomości dotyczącej kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych dzieci. Podczas zajęć uczniowie założyli ogródek szkolny w formie upraw w donicach. W doniczkach na parapecie uczniowie zasadzili sadzonki pomidora, zasiali nasiona warzyw, m.in. marchewki, sałaty. Gdy nasze warzywa urosną wykorzystamy je podczas zajęć kulinarnych.

 


 

Projekt „Trzymaj formę”

rok szkolny 2022/2023

W dalszym ciągu realizujemy projekt „Trzymaj formę”. Nasi uczniowie są już na III etapie projektu – działanie. Zgodnie z naszymi założeniami wykonaliśmy plakat o zdrowym odżywianiu. Rozmawialiśmy na temat zdrowego stylu życia, w tym zdrowej i zbilansowanej diety.  Projekt ma na celu kształtowanie postaw i zachowań związanych z prawidłowym żywieniem, odpowiednią jakością zdrowotną żywności i aktywnością fizyczną. Podczas pracy metodą projektu uczniowie uczą się poprzez działanie – zdobywają nową wiedzę doświadczenia dzięki swojej aktywności i zaangażowaniu oraz samodzielnemu podejmowaniu działań.

 

Projekt "Uczymy się i bawimy'' – Zielnik

ROK SZKOLNY 2022/2023

Uczniowie zespołu rewalidacyjno – wychowawczego wykonali swoje własne zielniki z zasuszonych roślin łąkowych mających działanie lecznicze. Stymulowali przy tym zmysł węchu oraz dotyku.


 

Projekt "Program dla szkół 2021-2022"

Uczniowie wzięli udział w projekcie „Program dla szkół”, którego celem jest kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych.

Odbyły się warsztaty kulinarne, podczas których wykonali zdrowe desery z owoców i jogurtu naturalnego.

 

 

 

 

 

„Szkolne przygody Gangu Swojaków”

Po raz kolejny uczniowie „Kolorowej Szkoły” wzięli udział w programie edukacyjnym organizowanym przez sieć sklepów Biedronka pt. „Szkolne Przygody Gangu Swojaków”.

Program miał na celu pokazać dzieciom piękno polskiej przyrody oraz odkryć przed nimi sekrety otaczającego ich środowiska. Uczniowie wykonali mapę Polski na której umieszczone zostały zagrożone i chronione gatunki zwierząt oraz otrzymali Maskotki Swojaków.

Program dla szkół - warsztaty kulinarne

W ramach „Programu dla szkół”, którego zadaniem jest propagowanie zasad zdrowego odżywiania, uczniowie uczestniczyli w warsztatach kulinarnych. Podczas nich wykonali wiosenną sałatkę warzywną.

Uczniowie przygotowali same przepyszne warzywa: pomidory, ogórki, szczypiorek, cebulkę, rzodkiewkę, oliwki oraz jajka. Następnie wszystkie produkty dokładnie umyli, obrali oraz pokroili, a gotową sałatkę zdegustowali.

Nasi uczniowie wiedzą, że należy jeść warzywa, które są bardzo zdrowe i mają dużo witamin.

Program dla szkół

Uczniowie uczestniczyli w "Programie dla szkół", który służy kształtowaniu właściwych nawyków żywieniowych. Dowiedzieli się jakie korzyści ma jedzenie owoców, warzyw oraz picie mleka. Ułożyli również piramidę zdrowego żywienia, która pokazuje jakie są zasady zdrowego odżywiania się.

Przygotowali również wystawkę, na której znajdowały się produkty ekologiczne. Na koniec odbyła się degustacja warzyw, owoców oraz produktów mlecznych.

 

ŻYJ ZDROWO I KOLOROWO

W ramach „Programu dla szkół” finansowanego ze środków Unii Europejskiej oraz budżetu krajowego uczniowie przygotowali prezentację multimedialną na temat zdrowego stylu życia.

Przygotowali także ulotki informacyjne dla uczniów, którzy korzystają ze świetlicy szkolnej. Na każdym kroku staramy się propagować ideę zdrowego stylu życia. Swoją wiedzą dzielimy się z innymi, a także sami staramy się powstępować według zasad zdrowego stylu życia.

 

 

 

Warsztaty kulinarne drogą do samodzielności

Uczniowie „Kolorowej Szkoły” od marca 2019 r. uczestniczą raz w tygodniu w warsztatach kulinarnych.

Poprzez  wspólne kucharzenie nasi wychowankowie zdobywają umiejętności kulinarne, podstawową wiedzę na temat bezpiecznego zachowania podczas przygotowania posiłków, uczą się działania w grupie i dobrze się bawią.

Warsztaty odbywają się w ramach projektu „Warsztaty kulinarne drogą do samodzielności” współfinansowanego ze środków Miasta Ostrołęki – działania na rzecz osób niepełnosprawnych.

Warsztaty będą realizowane do 07.12.2019 r.

 

Mleko w szkole w roku szkolnym 2018/2019

Uczniowie "Kolorowej Szkoły" biorą udział w programie dla szkół "Mleko w szkole".
W związku z tym uczennice postanowiły dowiedzieć po co należy pić mleko i jakie produkty można otrzymać z mleka. Dziewczynki były mile zaskoczone, gdy zobaczyły na stole przeróżne rzeczy mleczne: jogurt naturalny i owocowy, kefir, żółty ser, masło, mleko, śmietana, twaróg, maślanka. Każdy produkt mogły spróbować i  powąchać.  Uczennice były bardzo zadowolone,  że tyle pysznych i zdrowych rzeczy robi się z mleka.
Ustaliliśmy, że  mleko i produkty mleczne dbają o nasze  dobre samopoczucie, prawidłowe odżywianie, sprawność fizyczną i zdrowie. Dziewczynki zrobiły plakat: "Pij mleko, to będziesz: zdrowy, silny, będziesz mieć zdrowe zęby i kości." Na koniec zajęć pomalowały krowę i zrobiły jej piękne łaty.
Po tych wszystkich czynnościach nastąpiła miła chwila degustacji, wybranego przez siebie produktu mlecznego, które zjadły ze smakiem.
Pij mleko! 
Pełne wapnia, witamin, soli mineralnych i innych substancji odżywczych, mleko i produkty mleczne dodają Ci sił w życiu codziennym.

fot. „Kolorowa Szkoła” Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Ostrołęce.

Program warzywa i owoce szkole w roku szkolnym 2018/2019

W ramach programu warzywa i owoce w szkole, mleko w szkole przeprowadziłam zajęcia o tematyce warzyw. Uczniowie rozpoznawali warzywa oraz odpowiadali na pytanie, które z warzyw możemy zjeść na surowo. Wykonaliśmy wybrane przez uczniów, warzywa z wykorzystaniem farby wykonanej samodzielnie z ogólnie dostępnych produktów spożywczych oraz farby akrylowej jako barwnika – informuje Joanna Saj oligofrenopedagog.

fot. „Kolorowa Szkoła” Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Ostrołęce.

Rekord dla Niepodległej

Dokładnie 9 listopada 2018r. o godzinie 11.11 odśpiewaliśmy 4 zwrotki hymnu Polski, łącząc się tym samym z akcją „Rekord dla Niepodległej” organizowanym przez Minister Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej – informują Małgorzata Ościłowska i Karolina Kozłowska.

fot. „Kolorowa Szkoła” Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Ostrołęce.

 "Pola Nadziei"

W czwartek 11 października 2018 r. wolontariusze z Zespołu Szkól Zawodowych nr 4 w Ostrołęce z uczniami „Kolorowej Szkoły” Niepublicznej Szkoły w Ostrołęce zasadzili cebulki żonkili na terenie Domu Dziecka w Ostrołęce. Wiosną, kiedy kwiatki zakwitną, będą rozdawane w zamian za datki na rzecz Hospicjum Domowego CARITAS w Ostrołęce.

Kampania „Pola Nadziei” jest ogólnopolską akcją zbierania funduszy na rzecz ludzi ciężko chorych objętych opieką hospicyjną. Jej symbolem jest kwiat żonkila – międzynarodowy symbol nadziei dla ludzi ciężko i nieuleczalnie chorych. Żonkilowa cebulka zasadzona jesienią obumiera, aby wiosną rozkwitnąć jako piękny kwiat.

fot. „Kolorowa Szkoła” Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Ostrołęce

Program Bezpieczny Pies = Bezpieczne Dziecko

Uczniowie „Kolorowej Szkoły” Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Ostrołęce w roku szkolnym 2018/2019 będą brali udział w Programie Bezpieczny Pies = Bezpieczne Dziecko.

To program edukacyjno – profilaktyczny Fundacji Edukacyjnej
„Pies i Staś” opiera się na założeniu: bezpieczeństwo psa oznacza bezpieczeństwo człowieka. Zajęcia wspomagają u uczniów rozwój poznawczy, społeczny, emocjonalny, motoryczny oraz samodzielność.

Podczas takich zajęć przybliżane są potrzeby, obowiązki opiekuna psa, jak i humanitarne traktowanie zwierząt.

Zajęcia z psem Gratką to czysta zabawa z rozrywką.

fot. „Kolorowa Szkoła” Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Ostrołęce

W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie klas I – V „Kolorowej Szkoły” Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Ostrołęce uczestniczą w Programie dla szkół

„Owoce i warzywa w szkole” oraz „Mleko w szkole”

Celem obu programów jest kształtowanie wśród dzieci i młodzieży dobrych nawyków żywieniowych poprzez promowanie spożycia owoców, warzyw, mleka i przetworów mlecznych.

Nasi uczniowie, korzystając z programu, uczą się jak odżywiać się zdrowo i wspomagać swój organizm korzystnymi witaminami. Dowiadują się o źródłach pochodzenia produktów oraz sposobie ich uprawy. Z chęcią zjadają otrzymane zdrowe smakołyki i nie mogą doczekać się kolejnych dostaw . . .

Nasi podopieczni swoją wiedzę propagują wśród innych, przygotowując gazetkę szkolną, którą każdy może podziwiać.

 

Mariola Zadrożna
oligofrenopedagog

 

 

 

Najczęściej czytane

Kontakt

"Kolorowa Szkoła"
Niepubliczna Szkoła Podstawowa

 ul. Poznańska 34/36
07-409 Ostrołęka

tel. 508 86 18 55

Kronika - 2016/2017

Kronika - 2017/2018

Kronika - 2015/2016


Kronika - 2018/2019

Kronika - 2014/2015

Kronika - 2019/2020

Kronika - 2013/2014

Kronika - 2020/2021

Kronika - 2012/2013

Kronika - 2021/2022